Buenos Aires (04/2011)

Autor: Antónia Bujňáková | 24.3.2012 o 15:42 | (upravené 24.3.2012 o 17:10) Karma článku: 7,17 | Prečítané:  740x

Vladovo 33 rokov staré presvedčenie, že muži smrdia a ženy voňajú po konvalinkách, sa potvrdilo už na letisku. Vlado sa vyzul a od toho okamihu sme sa vďaka "reči" jeho ponožiek stali možným nežiaducim artiklom na lete Viedeň - Buenos Aires.

...alias biologické zbrane...

Po výhovorkách na svoj chlapský pôvod a nové botasky sa nechal ukecať do mojich ponožiek, ktoré sa po štandardne dramatickom balení na cestu a veľkom praní večer pred odletom sušili v príručnej batožine, a uchránili sme tak lietadlo pred biologickou zbraňou. Keď sme v Buenos Aires prišli k mladým couchsurferom, riešili sme pred dverami do bytu dilemu, ako sa neškodne a čo najmenej trápne vyzuť. Zachránili to oni svojím ospravedlňovaním sa za typický pach cesnaku, ktorému krátko pred naším príchodom neodolali. A tak neodolal ani Vlado, chopil sa príležitosti a bez hanby sa priznal k netypickému pachu svojich nôh. Poľahčujúca okolnosť, ktorú som pod nátlakom musela k tejto historke pridať, je skutočnosť, že za takmer 4 roky, čo sme v tom čase boli spolu, sa Vladove nohy držali na znesiteľnej pachovej úrovni.

Buenos Aires, Big Apple

V Buenos Aires sme ochutnali zlý argentínsky steak

argentinsky_steak.jpg

a videli zlé argentínske tango.

argentinske_tango.jpg

Zato sme zistili, že Argentínčania sa bozkávajú iba na 1 líce a bozkávajú sa stále a so všetkými. Na dobré ráno, dobrú noc, pri každom odchode z bytu a príchode naň sme obaja od oboch našich hostiteľov dostali po puse na líce.

Mesto sa nám za tých pár krátkych dní javilo ako škaredé, nezaujímavé, plné vysokých a architektonicky nudných budov, rušnej dopravy (hoci na rozdiel od Ázie veľmi kultivovanej a usporiadanej), množstva odpadkov, túlavých psov a rovnako vážnych a ustarostených ľudí, akých mame doma - pravdepodobne pozostatky európskeho prisťahovalectva. A tak najvzrušujúcejšie, čím prekvapilo, boli dvaja chlapíci, ktorí si zjavne nerobili ťažkú hlavu z toho, "čo povedia ľudia". Jeden z nich na ulici napodobňoval vietor v bezvetrí...

vietor.jpg

a druhý, preoblečený za červeného chrobáka s červenou kuklou na hlave a tykadlami, hral svoju chrobačiu rolu v duchu „všetci sú blázni, ja som červený chrobák"  tak vážne, že sme sa ako blázni naozaj cítili my.

cerveny_chrobak.jpg

A ešte originálne metro, ktoré vyzerá ako slovenské vlaky z filmu pre pamätníkov.

argentinske_metro.jpg

Buenos Aires sa však zaslúžilo o to, že sme si vybudovali novú závislosť na juhoamerických empanadach a salteňach, ktoré sme potom v každom meste každého štátu závislácky hľadali a porovnávali. Treba povedať, že také empanady, ako nás naučilo jesť toto mesto za prvé 3 dni, sme už počas ďalších 3 mesiacov nikde nenašli.

empanady.jpg

Medzinárodný konflikt

Pri večernej ochutnávke lokálnych jedál a alkoholov, ktorá je väčšinou sprevádzaná búrlivou debatou o kultúrnych rozdieloch, sa strhol veľký medzinárodný konflikt, keď nám Argentínčania naliali fernet ako najtypickejší a najoriginálnejší argentínsky alkohol, ktorý určite musíme ochutnať. Myslím, že sa z toho doteraz nespamätali, keď namiesto vzrušeného očakávania videli na našich tvárach nechuť k starému, známemu fernetu. Zato domáca marhuľovica Vladovho tatka zasa raz zabodovala a okrem iného jej pôvod nebolo možné spochybniť. S predstavou, že nás čakajú 3 mesiace jej denno-denného pitia, sme v ten večer na opačnom konci sveta (ne)spokojne zaspávali.

Taký obyčajný Argentínčan

Ako sme neskôr zistili, Argentínčania sú veľmi neidetifikovateľný národ, keďže veľká väčšina z nich sú potomkovia už spomínaných európskych prisťahovalcov. Čo však majú zaručene všetci od Ushuaie až po Jujuy spoločné, je, že sú hrdými mäsožravcami. A ak držia v jednej ruke steak, tak v druhej si ako povinnú výbavu na ceste životom nesú termosku a tekvicovú nádobu s kovovou slamkou na maté.

Smerom na juh

Po troch dňoch v B.A. sme sa nočným autobusom presunuli na Peninsula Valdés. Na margo argentínskych nočných autobusov sa Vlado vyjadril, že pohodlnejšie by to bolo, iba keby ho niesli na slonovi a ovievali pávím perom. Len slon by musel mať raketu v zadku, samozrejme...

Objektívne trvá autobusu cesta spájajúca dve argentínske mestá o poznanie dlhšie ako lietadlu let cez oceán, subjektívne sme sa zhodli, že v ňom čas plynie rýchlejšie. Aspoň pocitovo, možno aj preto, že sa dá zamestnať dívaním sa na „meniacu sa", nie „miznúcu" krajinu. Čas je relatívny, tak si z toho vyberte.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Trumpovým gayom sa vyhrážajú, na republikánske centrum sa zložili demokrati

Dva týždne pred prezidentskými voľbami sa zdá čoraz jasnejšie, že Clintonová vyhrá. Trump má však svoj svet a v ňom jednoznačne vyhráva.

DOMOV

Blaha sedel celkom sám. Takto vyzerala konferencia Smeru

Delegáti Smeru hlasovali. Nikto nebol proti.

ŠPORT

Svetovú jednotku som stále tlačila, aj tak som prehrala, vraví Cibulková

Slovenka sa pri premiére na šampionáte WTA pričinila o špičkový tenis.


Už ste čítali?